fbpx
wizualizacja-cegła

Wyspa kuchenna – konfigurator


Przy okazji planowania kuchni warto zastanowić się nad kuchenną wyspą, o ile wielkość pomieszczenia nam na nią pozwoli. W tym artykule odpowiemy na pytania związane z możliwościami, jakie jest nam w stanie zaoferować jej odpowiednie rozplanowanie. Po omówieniu zapraszamy do naszego konfiguratora wyspy, który podpowie Państwu czy pomieszczenie przeznaczone na kuchnię nadaję się na wyspę i jakie powinny być jej wymiary.

Wymiary pomieszczenia

Jeśli planujesz swoją nową kuchnię zacznij od ustalenia dokładnych wymiarów pomieszczenia. O tym, jak to zrobić poprawnie, przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów – „Jak zaprojektować kuchnię – wymiary pomieszczenia”:

Dzisiaj zajmiemy się jednak wymiarami pomieszczenia wymaganymi, by zbudować komfortową dla użytkowania wyspę kuchenną.

jak-zaprojektować-kuchnię-wymiary-wyspy
wymagane odstępy dla kuchennej wyspy

Przyjmuje się, że wyspa kuchenna jest rozwiązaniem wygodnym jeżeli nasze pomieszczenie ma nie mniej niż 14 metrów kwadratowych. W przeciwnym wypadku może dojść do wielu uniedogodnień z korzystania z kuchni:

  • osoby stojące przy blacie kuchennym mogą zderzać się z osobami stojącymi przy wyspie, jeśli między elementami zabudowy nie ma 1 metra odstępu,
  • w takim samym przypadku może być problem z wygodnym otwieraniem szafek kuchennych czy szuflad,
  • może nie być możliwe pełne otwarcie frontu zmywarki.

Jeśli planujemy umieścić przy wyspie krzesła lub hokery, wówczas jej odległość do najbliższej ściany wzrasta do minimum 1,5 metra, aby można było swobodnie od niej wstać. Problem w tym wypadku znika, jeśli wyspę umieścimy w przestrzeni otwartej (na przykład na granicy kuchni z salonem) i nie dzielą nas żadne ściany.

Wyspa w kuchni – wymiary

Warto na samym początku przemyśleć również układ samej wyspy, a co się z tym wiąże i jej wymiary. Wyspa kuchenna może mieć różne przeznaczenie i zastosowanie, a to wiąże się się ściśle z jej wymiarami. Jeśli chodzi o jej szerokość to najmniej zaleca się 60 cm. Mniej szerokiej wyspy nie należy planować, gdyż będzie niestabilnie stać na podłodze. Długość wyspy warto zacząć od wymiaru 80 cm, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się te jednometrowe.

Wyspa z płytą grzewczą lub zlewem

W przypadku standardowej zabudowy, gdzie szerokość blatu ma 60 cm, płytę grzewczą umieścimy bez problemu. W wyspie jednak zalecana i bezpieczna szerokość to minimum 90 cm, dlatego aby płyta była odstawiona zarówno od strony kuchni jak i od salonu. Im szersza wyspa w tym przypadku tym lepiej. Przy okazji tego typu rozwiązaniu warto zaplanować sobie jeszcze dodatkową przestrzeń (obok płyty) na składniki potrzebne do przygotowania posiłków (minimum 30 cm po bokach). Pod samą płytą zaś sprawdzą się szuflady z podręcznymi akcesoriami, garnkami, patelniami. Nad płytą oczywiście zaplanujmy umieszczenie okapu kuchennego.

Jeśli planujemy umieszczenie zlewu na wyspie, zachowajmy wspomniane wyżej zasady. Wiadomo, że kluczowe będzie doprowadzenie wody i odpływu. Sprawdźmy, czy w naszym domu to rozwiązanie jest możliwe. W przypadku kiedy i zlew i płyta miałyby znaleźć się obok siebie na wyspie, należy zachować między nimi minimum 40 cm przestrzeni (najlepiej nawet 60 cm).

Wyspa jako stół kuchenny

Jeśli wyspę planujemy zamiast stołu kuchennego, należy przemyśleć jej wymiary w ten sposób, aby wygodnie zjadło się posiłek. Dla jednej osoby przewidźmy około 50 cm z długości wyspy. Prosto więc obliczyć, że dla rodziny czteroosobowej wyspa będzie miała długość aż 2 metry. Dodając w to odległości, które trzeba zachować między wyspą a zabudową/ścianą wynik wychodzi bardzo wysoki (musimy mieć bardzo długą kuchnię). Dlatego przy większej ilości osób warto pomyśleć nad standardowym stołem w jadalni, a przy wyspie dostawić 2-3 krzesła (by dla przykładu wypić poranną kawę).

Jeśli planujemy dostawić krzesła do wyspy, nie zapominajmy o przestrzeni na ich wsunięcie oraz swobodne umieszczenie nóg. Wnęka w takim wypadku pod blatem wyspy powinna wynosić między 25-30 cm.

Wyspa kuchenna na kółkach? Wszystko jest możliwe!

Jeśli przeraża Cię obchodzenie wyspy dookoła za każdym razem, a jednocześnie chcesz mieć dodatkową przestrzeń roboczą, da się te potrzeby ze sobą połączyć. Możesz jednocześnie mieć ciasto i zjeść ciastko 🙂 Wyspa kuchenna nie musi być bowiem na stałe przytwierdzona do podłoża. Można zrobić ją „przesuwną”, a w razie potrzeby umieścić ją na środku kuchni. Oczywiście do takich manewrów warto, aby nie była ona olbrzymich rozmiarów i oczywiście nie może mieć na sobie płyty czy zlewu.

Konfigurator – wymiary wyspy kuchennej

Nie wiesz czy Twoja kuchnia sprawdzi się do umieszczenia w niej wyspy? Skorzystaj z naszego bezpłatnego konfiguratora, który przedstawi dla Ciebie możliwe opcje.

Zacznij od wpisania długości i szerokości w metrach pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię.


Jeśli nadal masz problem z aranżacją swojej kuchni, napisz do nas, korzystając z poniższego formularza. Możesz zamieścić rysunek swojego pomieszczenia, aby ułatwić nam rozpoznanie sprawy:


Zalety wyspy kuchennej

W podsumowaniu zwrócę uwagę na zalety, jakie niesie za sobą posiadanie kuchennej wyspy. Tak więc jeśli tylko mamy możliwości i miejsce, warto w nią zainwestować, ponieważ:

  • uzyskujemy dodatkowy blat roboczy,
  • uzyskujemy przestrzeń na spożywanie posiłków,
  • możemy zasłonić nią rozgardiasz panujący w kuchni,
  • uzyskujemy miejsce na płytę grzewczą/zlew
  • mamy więcej szafek i szuflad do przechowywania,
  • poprawiamy ergonomię naszego wnętrza.

Zalet jest bardzo dużo. Jeśli jednak nie przekonuje Cię pomysł wyspy (nawet omawianej wcześniej przesuwanej na kółkach), to może dla Twojej kuchni lepszy będzie półwysep lub barek? Te elementy zabudowy omówimy szczegółowo w kolejnych wpisach.