
Wysokość blatu w kuchni – jak ją ustalić?
Jeśli zaczynasz przygodę z urządzaniem swojej kuchni, zacznij od podstaw. Wszystko to opisujemy w naszych dwóch poprzednich artykułach: „Aranżacja kuchni – od czego zacząć?” oraz „Jak zaprojektować kuchnię – wymiary pomieszczenia„. Zapraszamy w pierwszej kolejności do zapoznania się z nimi. Jeśli natomiast te pierwsze etapy masz już za sobą, czas na ustalanie szczegółów. Rozpoczynamy serię artykułów, w których omówimy wszystko to, co dotyczy kuchni na wymiar: materiały, okucia, rodzaje szafek, inspiracje, którymi możesz się sugerować, techniczne zagwozdki. Będzie wiele przydatnej wiedzy i inspiracji. Dzisiaj zaczynamy od technicznego i zasadniczego zagadnienia, czyli ustalenia wysokości blatu w kuchni.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera i odbierz bezpłatnie poradnik „Jak urządzić kuchnię? Katalog nowoczesnych rozwiązań 2023”:
Wysokość blatu roboczego w kuchni – podstawowe informacje
Musisz wiedzieć, że standardem, który przez wiele lat utrzymuje się w kuchni, były takie konstrukcje szafek kuchennych, aby górna powierzchnia blatu znajdowała się na wysokości 86 cm. Dalej jest to rozwiązanie dość wygodne dla wielu użytkowników kuchni. Jak jednak powinno prawidłowo obliczyć się wysokość blatu kuchennego?
Najlepszą metodą jest dostosowanie jej do wysokości domowników, którzy będą spędzać w kuchni najwięcej czasu (na przykład gotując codzienne posiłki). Osoba taka powinna stanąć w miejscu, gdzie będzie docelowo montowany blat. Następnie zgiąć łokcie pod kątem 90 stopni. Wysokość blatu powinna zostać wówczas zmierzona:
odległość od podłogi do zgiętych łokci – ok. 15 cm = wysokość górnej powierzchni blatu
Pamiętajcie, aby przy tym pomiarze nie pochylać się ani nie garbić. To bardzo ważne, aby w przyszłości pracować w kuchni wygodnie i komfortowo.
Zdarza się sytuacja, kiedy domownicy są niscy i na podstawie tego wyliczenia, możemy uzyskać wynik niższy od standardu, czyli 85 cm do górnej powierzchni blatu. Zakładając, że nasz blat będzie wykonany z płyty laminowanej o grubości 38 mm, przestrzeni pod nim zostaje ok. 812 mm. I tu już mogą wystąpić problemy z montażem zmywarki pod blatem, które zazwyczaj mają wysokość 815 mm. Co prawda to tylko 3 mm różnicy i istnieje jeszcze możliwość regulacji na kuchennych nóżkach, ale to tylko czysta matematyka na papierze. Rzeczywistość (gdzie nie ma niestety ideału pomiarowego) jest zgoła inna. Warto o tym pamiętać przy wyborze tego urządzenia.
Blat kuchenny jako parapet
Już na etapie projektowania domu powinniśmy ustalić, czy chcemy, aby nasz blat kuchenny pełnił również funkcję parapetu. To bardzo wygodna sprawa ponieważ, uzyskujemy wówczas dodatkową przestrzeń roboczą. Poniżej przykład jednej z naszych realizacji z wykorzystaniem właśnie tej możliwości:

Aby uniknąć niepotrzebnych przeróbek i przenoszenia okna, warto zastanowić się nad tym wcześniej. Dodatkową zaletą jest fakt, że światło dzienne będzie wpadać wprost na blat roboczy, co ułatwi codzienną pracę w kuchni. Blat taki docina się do wnęki okiennej z głębokości większej niż posiada blat standardowy (60 cm). Wykończenie zabezpieczamy silikonem, który dopasowujemy kolorystycznie tak, aby współgrał z odcieniem blatu.
Przy projektowaniu tego typu rozwiązania ważne jest, aby możliwe było otwieranie okna, a także żeby okno na przykład nie zahaczało o wylewkę przy zlewozmywaku.
Hoker kuchenny a wysokość blatu
Jeśli planujesz w swojej kuchni miejsce nie tylko do pracy, ale również do spożywania posiłków możesz zakupić hokery, czyli krzesła barowe. Na rynku jest dostępnych ich wiele i mają różne wysokości (nawet takie, które nie różnią się zbytnio od standardowych krzeseł). Są również i modele z możliwością regulacji wysokości. Jakiej wysokości powinniśmy je dobrać? Zależy, gdzie chcielibyśmy je umiejscowić:
- hoker przy blacie o standardowej wysokości/przy kuchennej wyspie: od 55 do 60 cm wysokości,
- hoker przy kuchennym barku (wysokość barku powinna oscylować w granicach od 110 do 115 cm wysokości): od 80 do 90 cm wysokości.


Do tematu hokerów, wysp kuchennych czy barków na pewno jeszcze powrócimy przy okazji planowania dokładnej przestrzeni tego rodzaju zabudów. Zapraszamy serdecznie do korzystania śledzenia nowych artykułów i naszych profili społeczniościowych: