fbpx

Kuchnia z półwyspem – planowanie


Półwysep w kuchni to bardzo prosty, funkcjonalny, a zarazem elegancki patent na dodatkowy blat roboczy w kuchni. W przeciwieństwie do wyspy, która wymaga sporej ilości miejsca, kuchnia z półwyspem nie musi być dużych rozmiarów. W poprzednim artykule omówiliśmy podstawowe informacje dotyczące planowania wyspy w kuchni. Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji, to skorzystaj z naszego konfiguratora. Podpowie Ci on, czy Twoje pomieszczenie ma właściwe wymiary, aby zaplanować w niej komfortową w użytkowaniu wyspę. Przejdź do poprzedniego wpisu: Wyspa kuchenna – konfigurator.

Półwysep kuchenny – wymiary

Długość półwyspu tak naprawdę nie jest ustalona i może być dowolnie zaplanowana. Ważne jest tylko to, aby przejście obok było swobodne i wynosiło przynajmniej metr szerokości. Odległość ta ważna jest szczególnie, kiedy na przeciwległej ścianie mamy kuchenną zabudowę – szafki, komody, front zmywarki musimy bez problemu otwierać.

Półwysep może być po prostu przedłużeniem blatu roboczego w kuchni, czyli wysokość górnej powierzchni blatu będzie dokładnie taka sama, jak w całej kuchni. Może również znajdować się nad nim elegancki barek, który dodatkowo będzie zasłaniać kuchnię od strony salonu (w razie chwilowego nieporządku). Barek taki należy zaplanować na wysokości 110-115 cm od podłogi.

wysokość-blatu-kuchennego

W zależności od tego, do czego ma nam służyć półwysep kuchenny, musimy ustalić głębokość blatu:

  1. Półwysep jako ciąg łączący się z pozostałą zabudową kuchenną zbudowany jest z blatu o szerokości 60 cm. Jeśli chcemy od strony zewnętrznej mieć możliwość dostawienia krzeseł, wówczas do szerokości należy doliczyć 25-30 cm. Ta sama sytuacja występuje, jeśli od strony salonu chcemy mieć elegancką witrynkę, półki itp (tutaj wszystko zależy od tego, jak głębokie planujemy mieć szafki).
  2. Jeśli półwysep w kuchni ma być ladą, wówczas wystarczy, aby jego szerokość wynosiła 60 cm. Może być oczywiście płytsza, ale wtedy komfort korzystania może nie być zbyt wysoki. Trzeba pamiętać także o odpowiednim ukotwiczeniu i wspornikach. Zbyt długa lada może się uginać, dlatego trzeba dobrze rozplanować jej wymiary.
  3. Blat roboczy półwyspu i nad nim barek – omówiony powyżej.

Kuchnia z półwyspem i jej zalety

Zaplanowanie dodatkowej przestrzeni roboczej niesie za sobą szereg zalet, a mianowicie:

  • wspomniane przedłużenie blatu roboczego,
  • optyczne powiększenie przestrzeni,
  • zagospodarowanie przestrzeni pod blatem, czyli dodatkowe miejsce do przechowywania,
  • miejsce do spożywania posiłków (ciekawa alternatywa dla kuchni, gdzie nie mieści się stół),
  • eleganckie oddzielenie przestrzeni kuchni od przestrzeni salonu,
  • jeśli tylko mamy techniczne możliwości, może to być dodatkowe miejsce na zlew lub płytę grzewczą,
  • półwysep możemy bez problemu zaaranżować nawet w małych pomieszczeniach.
kuchnia-na-wymiar-kraków
kuchnia naszej konstrukcji z półwyspem w formie lady – oddziela przestrzeń kuchni od salonu

Podsumowanie

Kuchnia z półwyspem to idealny sposób na połączenie funkcjonalności z nowoczesnym designem. Na etapie planowania kuchni warto się nad nim zastanowić, gdyż idealnie sprawdzi się w dużych i małych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do wyspy jest łatwiejsza do aranżacji, ze względu na umiejscowienie jednego boku przy ścianie.

Jeśli planujesz swoją kuchnię, ale nadal masz problem z rozplanowaniem przestrzeni, możesz skorzystać z naszej pomocy i zamówić usługę pomiaru, projektu i wizualizacji kuchni w naszym sklepie internetowym:

Kolejne wpisy już niebawem, a informacje o nich uzyskasz, jeśli będziesz śledzić nasze media społecznościowe: