fbpx
komoda-kuchenna

Komody kuchenne – przegląd możliwości część 2


W poprzednim wpisie zaprezentowaliśmy komody kuchenne składające się z jednej bądź dwóch wysokich szuflad oraz opisaliśmy możliwość zastosowania w nich szuflad wewnętrznych. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wcześniejszej treści:

Dzisiaj, w takim samym systemie (opierając się na wysokościach szuflad Blum) omówimy komody kuchenne z trzema oraz wieloma szufladami, a także rozwiązania nietypowe.

Przypomnienie wymiarów szuflad

Szuflady umieszczane w korpusie mebla dzielimy ze względu na wysokość ich boku, które są następujące:

 • N – 64 mm (szuflady używane zazwyczaj pod piekarnik do dolnej zabudowy)
 • M – 84 mm,
 • K – 116 mm,
 • C – 171 mm (z relingiem),
 • D – 203 mm (z relingiem).

Komody kuchenne z trzema szufladami

To najbardziej popularny i uniwersalny układ dla komody. Często dzielimy ją na: 1 niską (M) + 2 wysokie (D). Wygląda to następująco:

komoda-kuchenna

Zazwyczaj górną szufladę wykorzystuje się jako miejsce na sztućce lub inne, płaskie akcesoria kuchenne. Do lepszej organizacji można wykorzystać specjalne wkłady, które docinamy na wymiar dostosowany do dna szuflady. W dolnych szufladach można bez problemu umieścić garnki, pokrywki, talerze. Do ich organizacji również dokupimy wkłady (będzie o nich osobny artykuł).

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzy szuflady rozplanować każda o równej wysokości. Wówczas, do tej najwyższej, możemy zastosować z powodzeniem szufladę wewnętrzną (na płaskie przedmioty). Obrazuje to poniższy rysunek:

komody kuchenne szuflada wewnętrzna

Dużo szuflad w komodzie

Istnieje możliwość podziału szafki kuchennej tak, aby znajdowały się w niej więcej niż trzy szuflady. Taki podział znajdzie zastosowanie wtedy, kiedy mamy dużo płaskich przedmiotów. W takich komodach mamy więcej szuflad o boku niskim (84 mm). Jeśli chcemy w kuchni przechowywać nie tylko sztućce, ale blachy do pieczenia, akcesoria biurowe, może przedmioty niezbędne do szycia, wówczas taka szafka sprawdzi się idealnie.

Możliwe dostępne podziały komód to:

Szuflady nietypowe

Firma Blum wychodzi naprzeciw rozwiązaniom niekonwencjonalnym i trudnym miejscom do zagospodarowania. Space corner to nic innego, jak szuflada montowana do rogu pomieszczenia kuchennego. Jest to ciekawa alternatywa dla szafki narożnej z półką lub systemu narożnego jak Le Mans czy Magic Corner.

Co niesie za sobą rozwiązanie tego typu?

 • jeszcze lepsze wykorzystanie rogu kuchni,
 • możliwość zastosowania systemu servo drive oraz tip on, czyli otwierania na dotyk,
 • zastosowanie frontu łamanego, tak aby fronty szuflady nie zahaczały o fronty sąsiednie,
 • szerokość szuflady w przedziale od 900 do 1200 mm,
 • dostosowane do wnętrza szuflady wkłady i organizery, umożliwiające dokładniejsze ułożenie przedmiotów kuchennych,
 • szuflady pracują oczywiście w systemie cichego domykania i pełnego wysuwu prowadnic.

Space tower – „szafa” z szufladami

Jest to wysoka szafa z frontem otwieranym na prawą bądź lewą stronę. W środku niej na dopasowanej przez nas wysokości umieszczamy szuflady wewnętrzne. Szuflady te maja możliwość ich pełnego wysuwu, dzięki czemu dostęp do zapasów możliwy jest z trzech stron. Łącznie można przechowywać nawet do 350 kg zapasów – jedna szuflada wewnętrzna od firmy Blum jest w stanie udźwignąć nawet do 70 kg. To od nas zależy ile takich szuflad będziemy potrzebować i w jakim układzie.

Szuflady w Space Tower występują zazwyczaj jako szuflady wewnętrzne wysokie o boku C (167 mm) lub boku D (199 mm).

space-tower-blum
Space Tower od firmy Blum, źródło: www.blum.com

Komody kuchenne – podsumowanie

Tak jak przedstawiliśmy w dwóch artykułach możliwości aranżacji i układu komód w kuchni jest mnóstwo. Wszystko sprowadza się do jednego pytania, na które każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie: jakie przedmioty potrzebuję przechowywać w szufladach? Jedno nie ulega wątpliwości – w kuchni szuflad należy mieć jak najwięcej, gdyż jest to niesamowity komfort pracy. Wszystkie kuchenne akcesoria widzimy z góry i nie musimy długo szukać ani tym bardziej wyciągać wszystkiego na podłogę. Dzięki szufladom nie tylko pracuje się przyjemniej, ale także znacznie szybciej. Pamiętajcie, że takie szuflady można bez problemu aranżować nie tylko w kuchni. Osobnym artykułom poświęcimy na pewno zagospodarowanie wnętrza szaf.

Odpowiednio dobrane szuflady to jedno, natomiast drugie to właściwa organizacja w ich środku. Do tego służą różnego typu organizery, wkłady, maty. W co warto wyposażyć swoje szuflady? Odpowiemy w kolejnym artykule.