fbpx
zabudowa-łazienkowa-katowice

Komoda z szufladami – przegląd możliwości część 1


Najbliższymi wpisami będziemy szczegółowo wchodzić w rodzaje szafek, które możemy zastosować przy ustalaniu projektu kuchni (i nie tylko). Omówimy kolejno możliwości stosowane z zabudowach dolnych oraz górnych, aby stworzyć komfortowe i nowoczesne wnętrze. Kompendium całej przedstawionej tu wiedzy można oczywiście zaczerpnąć z naszego darmowego poradnika „Jak urządzić kuchnię? Katalog nowoczesnych rozwiązań”, którego zachęcam do pobierania poniżej:

Wysokości szuflad w komodzie

W dzisiejszym wpisie zaczniemy omawiać wszystkie najczęściej stosowane komody do kuchni. Oczywiście nie są to propozycje, których nie można modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Na ich podstawie można jednak tworzyć inne, bardziej wymagające konstrukcje.

Omawiając przykładowe komody, będziemy opierać się na informacjach zawartych w katalogu najnowszych produktów Blum. Jest to bowiem marka, która w standardzie powinna znajdować się w każdej nowoczesnej kuchni. Szuflady Blum owszem, mają swoją cenę, ale w zamian za nią oferują: płynność pracy, bardzo znikomą awaryjność, możliwość bardziej dokładnej regulacji położenia frontu i wiele innych zalet, na które szczegółowo zwracamy uwagę w naszym poradniku.

Szuflady możemy dzielić ze względu na wysokość ich boku. Blum oferuje nam szuflady o następujących wysokościach boku:

 • N – 64 mm (szuflady używane zazwyczaj pod piekarnik do dolnej zabudowy)
 • M – 84 mm,
 • K – 116 mm,
 • C – 171 mm (z relingiem),
 • D – 203 mm (z relingiem).

Komoda z szufladami – podstawowe opcje

Poniżej przedstawimy komody najczęściej „komponowane” z przedstawionych wysokości boków. W poniższych schematach będziemy posługiwać się oznaczeniami stosowanymi przez firmę Blum.

Komody z jedną szufladą

Komoda z jedną szufladą to wersja z szufladą wysoką (wersja D). Zazwyczaj używana jest pod zlew jako miejsce na sortowniki do śmieci. Może być stosowana solo lub z szufladą wewnętrzną o wysokości M lub K.

szuflada wysoka z relingiem (D)
szuflada wysoka z relingiem (D) z szufladą wewnętrzną (K lub M)

Do tego rodzaju szuflady ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu servo drive, czyli elektryczne wspomaganie wysuwu szuflady. Dzięki temu, kiedy mamy na przykład ubrudzone resztkami ze zlewu ręce, nie ubrudzimy frontu. Naciskamy go kolanem, a mechanizm z łatwością wysunie wysoką szufladę.

mechanizm servo drive zastosowany do szuflady; źródło: www.blum.com

Do komody pod zlewem można zastosować również tak zwaną szufladę zlewozmywakową. Jest ona wyprofilowana w ten sposób, aby nie kolidowała z syfonem. Występuje również w wersji niskiej.

szuflada-zlewozmywakowa
szuflada zlewozmywakowa, źrodło: www.blum.com

Najczęstsze zastosowanie komody:

 • pod zlew,
 • dla organizacji wysokich przedmiotów.

Komody z dwiema szufladami

Przy standardowej wysokości korpusu szafki kuchennej dwie szuflady to dwie wysokie szuflady (D). Tak samo jak i poprzednio do szuflady można zastosować szufladę wewnętrzną.

od lewej: komoda z dwoma wysokimi szufladami oraz komoda z szufladą wysoką i wewnętrzną

Najczęstsze zastosowanie komody:

 • organizacja garnków czy wyższych przyborów do gotowania,
 • miejsce dla talerzy (możliwe do dokupienia specjalne wkłady),
 • organizacja pokrywek do gotowania,
 • w szufladzie wewnętrznej organizacja sztućców (możliwe do dokupienia specjalne wkłady).

W następnym wpisie omówimy kolejno komody z trzema szufladami, wieloma szufladami oraz szuflady nietypowe. Serdecznie zapraszamy do lektury.