fbpx
jak-zaprojektować-kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię? – Wymiary pomieszczenia


Serię artykułów, które mają pomóc w samodzielnym zaprojektowaniu kuchni rozpoczęliśmy od wpisu: „Aranżacja kuchni – od czego zacząć?”. Wszystkich chętnych, którzy rozpoczynają wędrówkę po swoją wymarzoną kuchnię, odsyłam właśnie do tego artykułu. Porusza on bowiem kwestie, które należy wziąć pod uwagę przed remontem pomieszczenia, w którym kiedyś znajdzie się/ bądź już znajduje nasza kuchnia. Aby wiedzieć jak dobrze zaprojektować kuchnię, w następnej kolejności musimy zmierzyć pomieszczenie i zweryfikować, co jesteśmy w stanie z niego wykrzesać.

Jak dokonać pomiaru pomieszczenia kuchni?

W tym poradniku omówimy, jak w sposób dokładny zmierzyć pomieszczenie, jednak jeśli chcesz wykonać projekt bardzo wstępnie, taka skrupulatność nie jest niezbędna. Pomiar bardzo dokładny jest niezbędny do ustalenia finalnego projektu kuchni z uwzględnieniem wszystkich elementów wykończeniowych.

Ustalanie wymiarów ścian

Jeśli jednak pomiar chcesz wykonać dobrze to weź kilka kartek i długopis i na każdej z nich rozrysuj każdą ścianę z osobna. Aby pomiar był dokładny każdą ścianę zmierz w kilku punktach:

  • długość ściany: zmierz przy podłodze, jeden metr nad ziemią oraz przy suficie.
  • wysokość: zmierz w dwóch skrajnych kątach oraz na środku przy ścianie. Taki sam pomiar dobrze jest wykonać oddalając się o 60 cm od ściany w stronę pomieszczenia. Jeśli Twój dom jest w trakcie remontu i nie masz jeszcze wykończonej podłogi, pamiętaj aby przy pomiarze uwzględnić orientacyjną grubość podłoża i odejmij ją od zebranych wymiarów wysokości.

Czemu to służy? Dzięki pomiarowi w kilku punktach sprawdzisz czy masz proste ściany. Jeśli różnice w wykonanych pomiarach są na poziomie kilku milimetrów, to nie masz powodu do obawy. Natomiast jeśli jest to liczba rzędu kilku centymetrów, jest to już dość spore utrudnienie. O tym opowiemy w innym artykule szerzej.

Okna, drzwi, elektryka

Skoro masz już narysowane i ustalone wymiary każdej ze ściany, teraz czas na naniesienie pozostałych ważnych elementów – okien, drzwi, gniazdek elektrycznych oraz podłączeń wodno-kanalizacyjnych. Każdy z tych elementów zmierz zaczynając od rogu pomieszczenia. W przypadku okna zmierz również wysokość od podłogi. Być może będziesz chciał/chciała, aby blat kuchenny wchodził na parapet? W takiej sytuacji ten wymiar jest bardzo istotny. Na swoim rysunku zaznacz, w którą stronę będą otwierać się drzwi (jeśli występują). Lepiej byłoby zaplanować, aby nie otwierały się do wnętrza kuchni (by nie kolidowały z meblami).

Nie zapominaj o pozostałych elementach jak: kaloryfer, rury, wentylacja itp. Po prostu nanieś na swoje ściany wszystko to, co znajduje się w pomieszczeniu. Każdy z tych elementów będzie miał istotny wpływ na realizację pomysłu na kuchnię.

By zaprojektować kuchnię sprawdź również kąty

Jeśli masz taką możliwość, użyj kątownika, aby sprawdzić, czy między ścianami są zachowane kąty proste. Z doświadczenia wiemy, że niestety w budownictwie to zjawisko rzadko występuje, a szkoda. Nie martw się jednak na zapas, jeśli są niewielkie odchylenia od kąta prostego, fachowiec poradzi sobie z tym problemem i meble uda się dopasować niemalże perfekcyjnie. Pamiętaj jednak, że meble na wymiar budowane są właśnie z płyt łączonych pod kątem prostym. Jeśli krzywizny są zbyt drastyczne (wspominane wyżej centymetry różnicy), trzeba albo naprawiać ścianę, albo pogodzić się z pewnymi ustępstwami.

Wyspa kuchenna – ważne informacje

Planujesz w kuchni wyspę? Nie każde pomieszczenie się do niej nadaje, a kluczowe oczywiście w tej kwestii są wymiary. O funkcjonalności wysp kuchennych na pewno jeszcze będziemy mówić. Zwróćmy jednak jeszcze uwagę na czy nasze pomieszczenie jest gotowe na kuchenną wyspę.

Wyspa nie będzie wygodnym rozwiązaniem w kuchni, jeśli nasze pomieszczenie ma mniej niż 15 metrów kwadratowych. Musimy pamiętać, aby odległość wyspy od innych elementów kuchni (ściany, inne meble) wynosiła co najmniej 1 metr. W przeciwnym wypadku przemieszczanie się obok niej będzie niewygodne i może dojść do kolizji z innymi domownikami. Zastosowanie ruchu jednostronnego wokół wyspy to chyba nie najlepszy pomysł 🙂 .

Przy mniejszych pomieszczeniach można przemyśleć sprawę półwyspu kuchennego, z tym zastrzeżeniem, że jeśli będą przy nim krzesła za nimi powinno być co najmniej 1,5 metra przestrzeni. Nie ma sensu też na siłę upychać wyspy do kuchni, jeśli powierzchnia wyspy miałaby być zbyt mała. Pamiętajmy, że komfort codziennej pracy jest najważniejszy.

jak-zaprojektować-kuchnię-wymiary-wyspy

Jak zaprojektować kuchnię? – Podsumowanie pierwszych działań

Podstawowe informacje na temat Twojego pomieszczenia nie są Ci obce. A więc do dzieła! Teraz zajmiemy się „układaniem klocków”, czyli poszczególnych mebli kuchennych. Przed nami długa wędrówka, ponieważ zaczniemy omawiać nie tylko różne możliwości, ale także materiały, okucia, pomysły na kuchnię i wiele, wiele innych. Przy okazji, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś/aś, zachęcam Cię do pobierania naszego poradnika, by poznać nowoczesne kuchenne rozwiązania. Może któreś z nich zastosujesz?