fbpx
projekt-kuchni-krakow

Aranżacja kuchni – od czego zacząć?


Kuchnia to miejsce, gdzie statystycznie spędzamy najwięcej czasu, jeśli jesteśmy w domu. Gotowanie, poranna kawa przed pracą, czy rodzinne posiłki, to tylko nieliczne z czynności, które w niej wykonujemy. Aby mile i komfortowo spędzało się w niej dzień, właściwa aranżacja kuchni to podstawa. Od czego więc zacząć?

Czynności do wykonania przed remontem kuchni

Może jesteś na etapie budowania domu albo chcesz odświeżyć/ zmienić swoją starą kuchnię – tego nie wiem. Jedno jednak jest wspólne, a mianowicie czekający Cię remont. Jest kilka spraw, na które musisz zwrócić uwagę, zanim wezwiesz fachowca do pomocy przy wykończeniu wnętrza.

Sprzęt AGD do Twojej kuchni

Przed remontem podejmij decyzję odnośnie sprzętu AGD, który będziesz użytkować w kuchni. Odpowiedz sobie na pytania:

 • Jeśli posiadam sprzęt AGD, to czy zostawiam obecne urządzenia? Czy spełniają one moje dotychczasowe oczekiwania?
 • Jeśli chcę zakupić nowe urządzenia to czy będą one wolnostojące czy do zabudowy?
 • Z jakich sprzętów małego AGD korzystam na co dzień i czy chcę mieć dla nich wydzielone specjalne miejsce?

Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania są ważne już na samym początku projektowania kuchni. Bez zastanowienia się nad nimi aranżacja kuchni, może wydać się finalnie niekorzystna. Większość projektantów skupia się tylko i wyłącznie na sprzętach dużych: lodówka, piekarnik, mikrofalówka itp. Nie zapominajmy jednak o czajniku, ekspresie do kawy czy robocie planetarnym. Już na tym etapie warto zastanowić się, gdzie będziemy je trzymać, aby w przyszłości nie zagracić sobie blatu roboczego. Wybór odpowiednich urządzeń AGD ma wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale również odgrywa znaczącą rolę w wyglądzie pomieszczenia.

Kontakty elektryczne

Ze sprzętami AGD do kuchni ściśle powiązane są gniazdka elektryczne. Jeśli w swojej starej kuchni nie chcemy przerabiać elektryki, pozostaje nam pozostawienie wybranych sprzętów AGD w tym samym miejscu lub ich nieznaczne przesunięcie. Standardy jednak się zmieniają i warto nieraz poświęcić się, aby praca w kuchni była bardziej komfortowa.

We współczesnej kuchni nie może zabraknąć nam gniazdek, dlatego w dobie elektryczności powinniśmy zaplanować ich nadmiar. Przewidzieć należy nawet opcję swobodnego ładowania smartfona czy tabletu podczas pracy w kuchni. Wróćmy jednak do spraw sprzętów AGD i omówmy każdy z nich po kolei.

Projekt kuchni – właściwe rozmieszczenie elektryki

 • LODÓWKA – Zazwyczaj powinna znajdować się jako pierwsza w ciągu roboczym. Nie ma znaczenia czy jest do zabudowy czy też nie – kontakt dobrze jest umieścić w sąsiednim meblu, aby w razie awarii był lepszy dostęp.
 • PIEKARNIK i MIKROFALÓWKA – Kontaktu nie powinno się planować bezpośrednio za nimi – może być umieszczony w szafce obok lub poniżej w przypadku kuchennego słupka.
 • ZMYWARKA – Kontakt do zmywarki zazwyczaj planuje się w szafce zlewowej (obok lub nad ujściami wody – NIGDY POD!). Nie wolno pod żadnym pozorem umieszczać go za zmywarką, gdyż może to grozić jej niewłaściwym umiejscowieniem.
 • PŁYTA INDUKCYJNA/GAZOWA – Może być umieszczony bez problemu w komodzie pod płytą (jeśli nie ma tam zaplanowanego piekarnika), to samo dotyczy iskrownika dla płyty gazowej.
 • EKSPRES DO ZABUDOWY – Również nie powinno planować się elektryki bezpośrednio za urządzeniem, w razie awarii sprzętów powinniśmy mieć łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego.
 • OKAP PODSZAFKOWY/TELESKOPOWY – Jeśli występuje w szafce można go umieścić nad nim w dogodnym miejscu, ale tak, żeby kabel elektryczny nie zajmował zbędnej przestrzeni. Ciekawym pomysłem jest umiejscowienie kontaktu 5 centymetrów od sufitu (za górną blendą) – w takiej konfiguracji nie zajmuje miejsca w szafce w ogóle.
 • OKAP KOMINOWY – Producent w komplecie dodaje zazwyczaj elegancką maskownicę rury – to w niej możemy ukryć kontakt, aby nie rzucał się w oczy i nie zajmował miejsca.
 • DROBNE AGD – Przewidźmy kontakty elektryczne nad blatem do codziennego korzystania z czajnika, ekspresu do kawy, blendera, wielofunkcyjnego sprzętu jak Thermomix. Zaplanujmy więcej gniazdek niż potrzeba, ale z rozsądkiem. Kontakty można wstawić również do szafek, jeśli sprzęt AGD chcemy mieć wysuwany na specjalnych półkach, jak poniżej:
aranżacja-kuchni
wysuwana półka Extendo – źródło: peka.pl

Tak samo ważne jest umiejscowienie odpływów i dopływów wody. Wszelkie podłączenia WOD-KAN do zmywarki nigdy nie powinny odbywać się za nią.

Krzywe ściany – czy należy prostować?

Odpowiedzi na to pytanie nie da się postawić jednoznacznie. Jeśli budujemy nowy dom, nie powinniśmy się borykać z tym problemem, lecz nie zawsze jest to tak oczywiste. W historii pomiarów wykonywanych przez naszą firmą zdarzały się sytuacje krzywych ścian nawet przy kładzionych tynkach maszynowych! Jeśli przy pomiarze ściany będzie ona miała różne wymiary wahające się granicach kilku milimetrów, nie jest to problem, aby dopasować niemalże idealnie meble. Problem zaczyna się wtedy, kiedy ściany są krzywe nawet o kilka centymetrów! O takich sytuacjach opowiemy szerzej w innym artykule, a także bardziej precyzyjnie przeanalizujemy co zrobić w takiej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście położenie płyty regipsowej, która zniweluje krzywizny. Nie jest to jednak jedyna opcja. Śledźcie nasze kanały, aby dowiedzieć się o tym szerzej.

Aranżacja kuchni – co należy zrobić po remoncie pomieszczenia?

Sprzęt AGD wybrany, elektryka rozmieszczona, ściany przygotowane – można stwierdzić, że czynności podstawowe już za nami. Teraz część równie ważne, ale jeszcze bardziej dokładna, a więc pierwsze przymiarki do projektowania kuchni. Przed faktycznym projektem należy zmierzyć pomieszczenie. Fachowcy z naszej firmy pomiar wykonują bardzo dokładnie, aby dopasować kuchnię, co do milimetra. Wstępny projekt, który jednak można przygotować na samym początku ustaleń, nie wymaga aż takiej precyzji. Jak go przygotować? O tym już w następnym artykule, który niebawem ukaże się na naszej stronie.


Chcesz otrzymać kolejne poradniki? Zapisz się do naszego newslettera i odbierz bezpłatnie e-booka „Jak urządzić kuchnię? Katalog nowoczesnych rozwiązań 2023”


Zapraszamy do śledzenia naszych najnowszych realizacji i innych projektów (nie wykonujemy tylko mebli na wymiar) na naszych kanałach społecznościowych: